Dar z nebes

Ne dnes nebudeme psát o KDU-ČSL, i když by na to nadpis mohl ukazovat. Navíc figurková rošáda je už na radnici zrealizována. Dnes se podíváme na „výhodnou“ koupi bývalé Záložny na Palackého ulici ve FM našimi komunálními zástupci. Už dlouhých cca 15 let visí na této budově nadpis „na prodej“ a já jsem si snad stokrát kladl otázku, kdo tuto budovu a za jakým účelem může koupit. Budovu značně zchátralou, bez parkoviště a vedle hlavní cesty. Budovu koncepčně nevhodnou na jakoukoliv prodejní či administrativní činnost, protože původně zde byly byty, které byly později přebudovány na většinou průchozí kanceláře. Tedy budovu bez jakéhokoliv současného smysluplného využití. Při úvahách o možném kupci jsem nejdříve tipoval nějakého podivného snílka, který neví co s penězi, ale nakonec jsem se přiklonil k názoru, že půjde o postupnou degradaci budovy, kterou před konečným zánikem zachrání jen její darování státu či městu. Se samozřejmým předpokladem, že ji obdarovaný subjekt za nemalé prostředky zrenovuje (třeba opětovně na byty). Jak jsem byl se svými úvahami mimo, se teď ukázalo – budovu s okolními pozemky kupuje – a to za „pakatel“ 13 500 000,- Kč město Frýdek-Místek. A podívejme se na zdůvodnění, proč ji kupuje!
Tak třeba:
„Dle vyjádření Jakuba Tichého, ředitele příspěvkové organizace Národní dům Frýdek-Místek „příspěvková organizace“ vyplývá, že
• Pro některé druhy kulturních činností je Národní dům (dále také „ND“) se stávajícími parametry kapacitně nedostačující. Městské kulturní zařízení by prostory v budově bývalé Záložny využilo pro:
o Krátkodobé nájemní akce.
o Dlouhodobé nájmy: spolková a divadelní činnost, zkušebny, ateliéry.
o Vlastní kulturní akce: kurzovní činnost, akce pro děti a seniory atd.
o Jako prostor pro výstavy – městu dlouhodobě chybí městská galerie, či vůbec důstojný výstavní prostor, který by splňoval současné bezpečnostní a estetické nároky.
• Sousedství Záložny a Národního domu s sebou nese mnoho výhod:
o Nabízí se obě budovy stavebně propojit (v minulosti takové propojení existovalo).
o Pak je možnost sdílet s ND existující provozní zázemí, což bude jednodušší a levnější, než kdyby objekt fungoval samostatně.
o Totéž platí pro personální zajištění provozu: úklid, recepce, technici/nosiči a další personál. Personální nároky tedy vzrostou jen mírně.
o Všichni zaměstnanci budou pracovat v jednom areálu, což znamená i snazší řízení a plánování.
o V ND už nyní sídli celá naše organizace a je zde stálý denní provoz – nová stavba tak nebude odříznutá a bude s jistotou denně „žít“.
o Majetek bude lépe zabezpečen – současný neuspokojivý stav Záložny s sebou nese bezpečnostní rizika i pro sousední Národní dům.“
Pan ředitel ND zřejmě dostal příkazem, aby dal ke koupi Záložny adekvátní kladné zdůvodnění. My si ale klidně můžeme dovolit s těmito argumenty nesouhlasit….
Jo, jestli ty dlouhodobé i krátkodobé nájmy budou zdarma nebo zcela zdarma, pak ano, zájemců bude více než dost. Ale jak už jsem výše psal, tak byty přebudované na kanceláře jsou krajně nevhodné prostory nejen pro administrativní ale samozřejmě i pro kulturní činnost. Přízemí, které sloužilo pro styk s lidmi pracujícími s penězi, by se nepochybně dalo využít k podobnému účelu včetně trezoru, ale vidět tam v této chvíli třeba výstavní síň, to chce opravdu velkou představivost. Buďto představivost nebo velké peníze. Tady se nám zřejmě cudně zamlčují náklady na opravu této výhodné koupě – čti „danajského daru“. Náklady budou jistě v desítkách milionů korun, jinak 20 let chátrající velkou budovu do provozu neuvedete. To že bude stavba denně „žít“ lze s úspěchem pochybovat. Prostory v Národním domě jsou vytíženy možná z 60%-70% a přidávat k tomuto nevytížení další metry čtvereční je jen plýtvání prostorem a penězi. Další připomínky a „výhody“ jsou spíše důvody pro lidi nepříliš znalé. To že obě budovy byly spojeny, je pravdou, ale že by jedny dveře v třetím podlaží mezi oběma budovami vedly k většímu vytížení nebo k nějakým výhodám, o tom se dá s úspěchem pochybovat. I když těch dveří může být i více. Co je zřejmé – značně se navýší provozní výdaje. Samozřejmě se navýší počet provozních pracovníků. A jaká bezpečnostní rizika vznikají z neuspokojivého stavu Záložny? Že spadne? Od toho snad máme stavební úřad, aby nařídil vlastníkovi opravy, ne? Že se někdo probourá do Národního domu? Co by tam tak mohl vzít? Nedaly by se ty důvody proč koupit „Záložnu“ specifikovat tak nějak s rozumem? Jestli to tedy vůbec lze. Zde uvedené argumenty pro koupi jsou jen pouhými obecnými frázemi.
A pro koho je tento prodej oním „darem z nebes“? Pro akciovou společnost Frygestu. Frygestu vlastní z 50,5% akciová společnost KOMPAS OK (výpis z výroční zprávy za rok 2015). Za rok 2015 měla akciová společnost Frygesta ztrátu 2 219 000,- Kč při neuhrazené ztrátě minulých let ve výši 34 230 000,- Kč. Já sám jsem kdysi veden naivním lokálním snílkovstvím vložil pár kupónů v jedné vlně kupónové privatizace do Občanského kapitálového fondu KOMPAS, a.s., který se posléze změnil na KOMPAS – OK investiční fond, a.s. a následně na KOMPAS OK, a.s. No a od roku 2000 jsem šťastným vlastníkem akcií Frygesty, a.s. v ceně 12 000,- Kč, které jsem nějak od některého z těch KOMPASů získal jako „plnohodnotnou náhradu“ za své kupónové body. Poslední informace o cenách akcií Frygesty ukazují, že jsou údajně obchodovány v ceně 20,- Kč za 1 tisíc Kč nominální hodnoty. Terno ne?
Dosud a.s. Frygesta nějakou „dividendu“ nevyplatila a můžeme pochybovat, že se tak někdy stane. Že by se situace náhle změnila a po tak tučném jednorázovém příjmu společnosti nějaká dividenda bude? Ale kdeže, peníze nepochybně budou sloužit nejspíše výplatám funkcionářů společnosti a možná trochu k vyrovnání ztráty společnosti a bůh ví, čemu ještě. K malé změně pohybu financí ve společnosti bychom s dalšími Diky (držiteli kuponových knížek, kteří své body kdysi investovali do Kompasu) potřebovali experty z naší radnice. No právě ty, kteří zdůvodňovali odkoupení „trhem nezhodnoceného“ minoritního podílu městské akciové společnosti Frýdecké skládky za neuvěřitelných 25 milionů Kč. Tehdy hrozili možným „nepřátelským převzetím minoritním vlastníkem“, čili zřejmě aktem, o kterém si mysleli či myslí, že je běžný a snadný. No a teď by se ti experti mohli ukázat. Klidně jim věnuji ty svoje „cenné“ akcie Frygesty a.s. když mi ukáží v reálu „převzetí společnosti minoritním akcionářem od akcionáře, který vlastní více než 50% akcií“. Když se jim to podaří, tak vedle díků Diků (za případnou dividendu) mají nějaké pracovní místo na Wall Streetu jisté….
Fuj – to jsem se zase nechal unést. No už jsem se probudil. Ale proč z nás radnice opakovaně dělá nepřemýšlející či nesvéprávné jedince?
Z. Stolař, politické hnutí FraM

(publikováno na FB FraM dne 20. 3. 2017)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.