Frýdek-Místek leží na Klondajku

Vážení občané, až Vám bude zase někdo z radních nebo úředníků magistrátu říkat, že na to a na to nejsou peníze, nenechte se ošálit. Jsme totiž velmi bohaté město, které má spoustu peněz na rozhazování, na různé zbytečné stavby, na výrazně prodělečné koncerty, na plesy pro radniční smetánku, na politické trafiky současných zastupitelů a nyní dokonce i na nové městské podniky.

Až v dojemné shodě byly ve Zpravodaji městské rady v květnu tohoto roku v čísle 9 uvedeny názory koaličních politických stran na vytvoření nového městského dopravního podniku (týká se to ČSSD, Našeho města FM, KSČM a KDU-ČSL) poté, co bylo na zastupitelstvu dne 27. 3. 2015 rozhodnuto o zpracování záměru založení městského dopravního podniku. Jediné pozitivum v návalu těchto budovatelských iluzí, je střízlivý až odmítavý postoj osamocené opoziční strany – hnutí ANO.

Myšlenka zřízení vlastního městského dopravního podniku je již pěkně fousatá a dost možná že s ní původně přišla KSČM, jejíž neobliba všeho soukromého je známá. Je na tuto úvahu potřeba dělat opakovaně ekonomické rozbory? Ty už byly dělány a to ještě v době, kdy ještě nebyla „doprava zdarma“ a tedy se dalo počítat s určitými příjmy za jízdné. Nyní to již neplatí a tak tento plánovaný dopravní podnik bude mít v příjmech snad jen pár korun za reklamu, jinak bude produkovat jen a jen ztrátu. Ztráta bude velmi pravděpodobně vyšší, než co dnes město platí v příspěvku na MHD. Nezapomínejme, že mimo jiné tam město ihned dosadí další politické trafikanty (do dozorčí rady či do jiných funkcí), kteří náklady společnosti značně navýší. A k tomu ještě musíme přičíst minimálně 200 milionů Kč a možná i více jako počáteční investici!

Městská rada ani mnozí zastupitelé zřejmě nevědí, co je to hospodárně zacházet s finančními prostředky města. Špatné řízení podniku politiky může klidně nakonec skončit jako v městském podniku DISTEP, a.s., kde třináct manažerů má průměrný plat 60 000 měsíčně a představenstvo i dozorčí rada složené z politických zástupců ČSSD, Našeho města FM, KSČM a KDU-ČSL s tím souhlasily a zřejmě i nyní souhlasí (https://www.youtube.com/watch?v=j_pUj8TH-Sk).

Škoda že nemáme kompetentnější radu města. To by pak mohla místo záměru vybudovat další černou díru v rozpočtu doporučit zastupitelstvu, aby vyčlenilo experty na hospodaření ČSAD Frýdek-Místek, a.s. (tato společnost pro město FM provozuje MHD). Po ruce je zahálející finanční expert z KDU-ČSL Libor Koval (předseda finančního výboru) a kontrolní expert z KSČM Mgr. Ivan Vrba (předseda kontrolního výboru). Rada by mohla požadovat, aby trávili alespoň tři dny v týdnu 8 hodin denně v ČSAD Frýdek-Místek, a v tomto čase aby klíčovali účetnictví a navazující doklady týkající se dopravní obsluhy města. Na radnici, kde zatím sedí, by si zřejmě nikdo ani nevšiml, že tam nejsou.

Jistě by pak mohli objevit ony „úniky“, kterými se místní ČSAD Frýdek-Místek „obohacuje“ a kterými někteří zastupitelé zdůvodňují nutnost vytvoření nového městského podniku. Pak by neměl být problém těmto únikům smluvně zamezit. Následně by se hlubokomyslnosti o vzniku nového dopravního podniku nemusely veřejně propírat a výše zmínění zastupitelé by alespoň částečně mohli přijít o nálepku politických trafikantů. Já vím, vážená rado, že je to pro vás velmi těžké rozhodnutí, chtít po někom, aby pracoval. Vždyť oni by něco opravdu museli dělat a jejich činnost by byla hodnotitelná! K tomuto kroku jistě nepřistoupíte, protože existuje obava, že by podobná uložená povinnost mohla vážně ohrozit podporu těchto trafikantů při koaličním hlasování.

Každopádně koalice ČSSD+Naše město FM+KSČM+KDU-ČSL se zřejmě domnívá, že ležíme na zlatonosné řece, takže „zdroje tu jsou“…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *