Zrušme politické trafiky!

Tak to naši noví vládci na radnici vzali pěkně od podlahy. Dali všem svým voličům najevo, co si o nich myslí, místo slibovaných úspor zatínají sekyru městským financím hned od začátku pěkně hluboko. Proklamace v honosně oznamovaném záměru lepšího řízení města však jen špatně zakrývají chtivost mnoha politiků z hnutí ANO a z ČSSD po vysokých příjmech bez větší námahy. Ale konkrétně k věci, nejdříve k uvolněným členům rady města….

Po dlouhá léta po změnách v roce 1989, vedli město 4 uvolnění funkcionáři – starosta a tři místostarostové. Jako bývalý starosta se domnívám, že by úplně stačili i dva zástupci, ale vzhledem k složitým koaličním vyjednáváním a zájmům politických stran nakonec většinou byla dohoda 1 + 3, což se dá přijmout jako nejmenší zlo. Za vlády ČSSD a KSČM v letech 2002 až 2010 se „plíživě“ zvýšil počet uvolněných o jednoho radního, KSČM potřebovala „trafiku“ pro jednoho svého člena, který zrovna neměl odpovídající pracovní místo. No neberte 50 000,– Kč měsíčně bez většího pracovního úsilí, když máte sotva 20 000,–Kč a chtějí po vás i nějaké pracovní výsledky…. V letech 2010 až 2014 jsme tady měli koalici ČSSD + Věci veřejné + KDU-ČSL. Tady to bylo trochu složitější, protože tu bylo několik rošád, ale končilo to nově zavedeným počtem primátor a čtyři náměstci. Nyní se opětovně „plíživě“ zřídila politická trafika pro uvolněného radního pro obchvat, zatímco tuto jeho agendu by měl zcela jasně vykonávat primátor (vezmeme-li do úvahy, že jde o jednu z nejdůležitějších věcí pro město a že by za to měla ručit nejvyšší autorita). A navíc, práce spojené s touto agendou nebude nijak moc, stavbu staví státní správa a úředníků, kteří jsou schopni tyto postupy dobře pohlídat, máme na magistrátu dost.

A teď k uvolněným předsedům výborů. Pro méně znalé – zastupitelstvo musí ze zákona zřídit dva výbory – finanční a kontrolní. Protože jsem v obou po nějakou dobu pracoval (dokonce chvíli i jako předseda finančního výboru), mám dosti přesnou představu o rozsahu pracovní činnosti výborů a jejich předsedů. U finančního výboru jde při znalosti problematiky rozpočtu města o cca 10 hodin měsíčně. Jestli to tedy nepřeháním, znal jsem totiž předsedu finančního výboru, který mnohdy viděl materiály poprvé až na samotném zasedání a ten nevěnoval přípravě snad ani jednu hodinu Zasedání bylo 1x měsíčně. Navíc za rozpočet přímo odpovídá jeden úředník města. Další činnosti mimo rozpočet se dají rutinně zvládnout do 5 hodin měsíčně mimo zasedání (mělo by platit pro členy výboru). A teď to nejdůležitější, což možná člověka neznalého problematiky ani nijak nenapadne. Předseda finančního výboru – v případě, že je zástupcem opozice – si ve výboru ani neškrtne (slušně řečeno). Vládnoucí koalice má ve výboru většinu, takže on bude jen jakýsi moderátor a bude čekat, jak bude hlasovat koalice. Čili pro opozici jde o úplně zbytečnou funkci, která nemá ani to nejmenší opodstatnění. Podtext, proč tato trafika je zřizována, je ale zřejmý. ANO a ČSSD si řeklo, dáme tuto trafiku opozici a ten trafikant pak nikdy nebude hlasovat proti nám, protože mu vždy můžeme říct – chceš těch 50 000,– měsíčně? Jestli ano – drž „ústa a krok“ a příliš nevyčnívej.

Trochu podobná je situace i u předsedy kontrolního výboru. Byl jsem členem kontrolního výboru v letech 2006 až 2010 a předsedou byl zastupitel z opozice. Kontrolovat se ale mohlo jen to, co koalice (která měla ve výboru samozřejmě většinu) schválila. V čem by se mohl najít nějaký problém, tak to se prostě nedostalo na jednání výboru, koalice to neschválila k projednávání. A to musím přiznat, že předseda kontrolního výboru v té době byl výjimečně aktivní a pracovitý. Takže – v případě uvolněného předsedy kontrolního výboru zase jen další trafika či spíše trafika pro politickou loutku. Navíc obě nově zřízená místa pro uvolněné funkcionáře „zavánějí“ „opoziční smlouvou“. Nic dobrého a pro město prospěšného v tom nemůžeme vidět.

Po tomto delším úvodu si vám dovolujeme přednést náš návrh. Nenechejme dělat z rozpočtu města cedník kvůli různým politickým trafikantům! Sestavili jsme petici, ve které si chceme zjistit, zdali jako běžní občané města opravdu můžeme ovlivnit různé neřády, které se hned na počátku nového volebního období ukazují. V případě, že s peticí souhlasíte, dejte nám tam palec nahoru, budeme-li mít dostatečnou elektronickou podporu, podáme petici s několika reálnými a s mnoha elektronickými podpisy na magistrát a v případě podpory klidně půjdeme opakovaně před magistrát protestovat. Petice je v následujícím příspěvku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *